Historia
DLATEGO DZIŚ NAZYWAMY JE PODPASKAMI...

DLATEGO DZIŚ NAZYWAMY JE PODPASKAMI...

Dawniej podczas okresu kobiety musiały obwiązywać się kilkoma paskami, które miały trzymać specjalną wkładkę, czyli podpaskę wielokrotnego użytku, której długość dochodziła do ponad pół metra! Mocowało się ją do wspomnianych pasków, nosiło tyle, ile było trzeba, a potem prało. Oczywiście zwykłe pranie nie zabijało zapachu, więc autorzy poradników higienicznych polecali wygotowywanie (10-15 minut w rondelku na kuchni załatwiało sprawę).
 • Autor: Einstein Einstein Data: 08.01.2015
  Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/02/05/czy-nasze-prababki-u
Historia
DLATEGO NIE PODAJEMY RĘKI PRZEZ PRÓG

DLATEGO NIE PODAJEMY RĘKI PRZEZ PRÓG

Słowianie wierzyli, że próg oddziela bezpieczne wnętrze domu od złego świata zewnętrznego. Zatem uścisk dłoni między osobami znajdującymi się po obu stronach, czy stanie gościa w progu niosło ze sobą ryzyko przyniesienia do domu złych mocy z zewnątrz. Skąd miały się wziąć te złe moce? W wyżej słowiańskiej kulturze istniał zwyczaj chowania zmarłych dzieci i poronionych płodów pod progiem domu. Wierzono, że duchy tych niewinnych istot będą strzegły domostwa. Witanie się nad miejscem ich pochówku byłoby wysoce lekceważące i mogło stanowić powód do obrazy duchów, a obrażony duch to złośliwy duch. Reliktem tych wierzeń jest DZIŚ RÓWNIEŻ zwyczaj przenoszenia Panny Młodej przez próg.
 • Autor: Einstein Einstein Data: 14.10.2014
  Źródło: http://czywiesz.polki.pl/inne/260760,Czy-wiesz-dlaczego-nie-nale
Historia
POPULARNE POLSKIE PRZEKLEŃSTWO...

POPULARNE POLSKIE PRZEKLEŃSTWO...

...zostało pierwszy raz zapisane w języku Polskim w 1415 roku! Używając go można powiedzieć dbamy o naszą historię ;)
 • Autor: Einstein Einstein Data: 04.10.2014
  Źródło: -----
Historia
NAJSTARSZA KOBIECA FIGURKA

NAJSTARSZA KOBIECA FIGURKA

Figurka Wenus z Berekhat Ram o długości 35 mm na wzgórzach Golan (Izrael) jest uznawana za najstarszą kobiecą figurkę.Powstała między 800 tys. a 233 tysiące lat temu.
 • Autor: Einstein2 Einstein2 Data: 11.03.2014
  Źródło: TegoNieWiesz.pl
Historia
PODWODNA BUDOWLA

PODWODNA BUDOWLA

Na dnie Oceanu Atlantyckiego, pomiędzy wyspami archipelagu Azorów, odkryto budowlę o kształcie piramidy. Jej szczyt znajduje się 40 metrów pod powierzchnią wody.
 • Autor: Robert Robert Data: 12.11.2013
  Źródło: TegoNieWiesz.pl
...
Skocz do:

Zobacz też: